fallback-image

Pracę kamieniarza w znacznym stopniu ułatwiają maszyny i różnorodne urządzenia.

Kamieniarstwo jest jedną z gałęzi rzemiosła, które z każdą dekadą bardziej się rozwija, dlatego że istnieje duże zapotrzebowanie na produkty kamieniarskie. I nic nie wskazuje na to, iż miałoby być inaczej, gdyż istnieje ciągłe i duże zapotrzebowanie np na nagrobki a także pomniki. Kamieniarstwo istniało od dawna i służyło też do wielu innych celów niżeli służy obecnie. Jedno tylko je łączy to znaczy to, że kamienne bloki należy na początek wydobyć a potem poddać je specjalistycznej obróbce.

 

Na dzień dzisiejszy wydobyte skalne bloki cięte są na różnej grubości płyty w zależności od ich późniejszego zastosowania. W kolejnym etapie są polerowane w celu uzyskania połysku. I dopiero wówczas wycinane są z nich potrzebne szczegóły, w których kolejny raz poleruje się obrzeża i powierzchnie zewnętrzne. Kamieniarstwo, to nie tylko pomniki oraz nagrobki, lecz także różnorodne elementy budowlane, jakie również tworzone są z różnego typu kamienia. Jeśli chodzi o materiał na nagrobki Mława, to są one najczęściej tworzone ze skał metamorficznych lub magmowych.

 

Najpospolitszą skałą magmową jest na pewno granit. Spotkamy go na całym świecie częściach świata. W Polsce też możemy go spotkać na Górnym Śląsku, koło Krakowa a także w Tatrach. Granit wykorzystywany jest przede wszystkim w produkcji pomników a także nagrobków. Jest również stosowany w budowlance, ale zdarza się to rzadko, gdyż w budowlance przeważnie używa się skał osadowych. Granit jest głębinową, kwaśną a także jedno krystaliczną skałą zbudowaną z plagioklazu, kwarcu, skalenia potasowego i biotytu. Granit może mieć różnorodne barwy, jak szary, jasnoszary, ciemnoszary, zielony, czerwony, biały, a nawet mieć różnorodne odcienie różu. W dziedzinie kamieniarstwa granit jest bardzo łatwym w obróbce kruszcem. W dodatku produkty , które są zrobione z granitu są wytrzymałe i wyglądają estetycznie. To dlatego poza nagrobkami oraz pomnikami używa się go coraz częściej w budownictwie. W budownictwie z granitu powstają detale, płyty okładzinowe oraz jeszcze kilka innych elementów. Obecnie zawód kamieniarza nie jest już tak ciężką pracą, jak dziesiątki, czy wieki temu.

 

Współcześnie rozwój w technologii doprowadził do tego, że tą pracę w ogromnym stopniu ułatwiają maszyny oraz różne urządzenia, jakie pomagają wiercić, rzeźbić, wycinać, polerować, czy szlifować. Jednak ludzka siła a także ludzkie ręce zawsze jest bardzo potrzebna. Dlatego też osoby pragnące pracować w kamieniarstwie powinny wyróżniać się bardzo dobrym zdrowiem a także niemałym zasobem fizycznej siły. Przy tym, jak w każdej pracy, tak również i tu potrzeba właściwego podejścia do wykonywanej pracy a także dokładności, gdyż jedynie taki zakład, który tworzy najlepsze oraz funkcjonalne produkty, jak również konstrukcje ma szansę na utrzymanie się na rynku a także rozwój. Obecnie w Polsce na tym rynku także istnieje bardzo duża rywalizacja i trzeba być konkurencyjnym pod każdym względem, aby funkcjonować w tym biznesie.

admin

Related Posts

fallback-image

Troska o wygląd auta to też troska o wygląd jego opon.

fallback-image

Świetnym pomysłem są szafy metalowe do biura.

fallback-image

Nikt z nas nie nosi ciągle tych samych ciuchów.

fallback-image

Ubezpieczeniem musimy objąć po pierwsze samochód.

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *