fallback-image

Pomniki nagrobne wykonywane są na niesłychanie dużą skalę.

Kamieniarstwo to jedna z najstarszych profesji rzemieślniczych. Wiemy o tym, gdyż wszelkiego typu elementy wykute w kamieniu są bardzo porządne a do tego umieją przeżyć nie tylko swojego twórcę, lecz też całą epokę, a także cywilizację czy kulturę. Zresztą kamień to nie tylko i wyłącznie doskonałe tworzywo artystyczne. Kamień był całkiem możliwe, że jednym z pierwszych narzędzi, które wyszły spod ręki człowieka – krzemień oraz zrobione z niego przedmioty do użytku codziennego są odnajdywane na bardzo wielu stanowiskach archeologicznych.

 

Kamień jako materiał budowlany ma dużo zalet. Przez wiele wieków wraz z cegłą był zasadniczym materiałem budulcowym konstrukcji murowanych, dobrze chroniąc przed nagłymi zmianami temperatur na zewnątrz. Kamień został wyparty później przez betonowe konstrukcje współcześnie służy bez przerwy jako materiał budowlany ogrodzeń a także materiał zdobniczy. Pomimo postępujących przemian w działce budowlanej oraz znacznej dominacji surowców sztucznych, firmy kamieniarskie nadal nie narzekają na brak zamówień. Przedmioty wykonane z kamienia są bowiem wciąż chętnie stosowane i cieszą się niesłabnącą popularnością. Są one elementem wielu prac, począwszy od detali wykończenia naszego domu, przez ozdoby ogrodowe aż po wykonywanie pomników na grób. Bardzo często dzieje się tak, iż projekt lokalu zakłada montowanie detali wykonanych z kamienia. Mowa tu głównie o podłogach, niemniej jednak to mogą być również parapety, okładziny czy wsporniki.

 

Specjaliści wykonują wówczas pomiarów oraz finalizują pracę. W większości detal jest realizowany w pracowni, jednakże zdarzają się także takie sytuacje, gdy z powodu utrudnionego transportu wykonuje się pracę już na miejscu. Innym elementem dziedziny kamieniarstwa jest wykonywanie wszelkiego rodzaju elementów ozdobnych oraz rzeczy mających walory estetyczne. Wymaga to, inaczej niż w produkcji budowlanej, dużych zdolności oraz doświadczenia artystycznego. Sztuka kamieniarska stanowi istotny typ sztuki użytkowej, jaką można podziwiać w ogrodach a także wnętrzach. Pomniki na cmentarz wykonywane są poprzez zakłady kamieniarskie na bardzo dużą skalę i z zastosowaniem w bardzo wielu przypadkach kilku, w nieznacznym stopniu różniących się, głównych wzorów.

 

Ten typ biznesu jest prawdopodobnie najczęściej przez nas spotykany oraz jest największym odsetkiem wszelkich prac, których podejmują się ci rzemieślnicy. Popyt na ich usługi będzie z każdym rokiem coraz większe, zważywszy na trendy demograficzne a także rosnącą bez przerwy liczbę zgonów. W dodatku nawet w wypadku coraz popularniejszego zwyczaju kremacji, cały czas jest wiążące się z tym niemałe zapotrzebowanie na kamienne urny oraz tablice nagrobne. Jest wiele surowców, z jakich można stworzyć tradycyjny pomnik na cmentarz. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu najbardziej popularne były na pewno nagrobki odlewane z cementu i pokruszonego kamienia. Dzisiaj przodującym budulcem jest granit, który to cieszy się ostatnimi czasy rosnącym zainteresowaniem. Jest nieco tańszy niż marmur oraz o wiele łatwiej dla nas dostępny, równocześnie po odpowiednim wypolerowaniu stanowi miły widok dla oka.

Źródło: granit Mława

admin

Related Posts

fallback-image

Troska o wygląd auta to też troska o wygląd jego opon.

fallback-image

Świetnym pomysłem są szafy metalowe do biura.

fallback-image

Pracę kamieniarza w znacznym stopniu ułatwiają maszyny i różnorodne urządzenia.

fallback-image

Nikt z nas nie nosi ciągle tych samych ciuchów.

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *