Wirtualne serwery zwykle są uruchamiane z obrazu dysku.

Wirtualny serwer prywatny to metoda na partycjonowanie fizycznego serwera na bardzo dużo serwerów, tak by każdy miał dostęp do indywidualnej, dedykowanej maszyny. Właściwie każdy Serwer VPS może obsługiwać swój własny, posiadający pełnię praw system operacyjny, a każdy hosting istnieje możliwość uruchomić jeszcze raz całkowicie niezależnie.

W rzeczywistości podział jednego serwera tak, aby był jak wiele serwerów, był od pewnego czasu częstą praktyką w komputerach typu mainframe, lecz po nie tak dawnym ożywieniu , które było związane z dynamicznym rozwojem oprogramowania i technologii wirtualizacji wykorzystywanej w pozostałych architekturach. https://novarumsoftware.pl/na-czym-polega-praca-administratora-it/ koncentruje się na przydzielaniu wszelakich różnorodnych zasobów. Serwer fizyczny jest uruchamiany standardowo. Następnie uruchamia program, jaki odpowiada za uruchomienie każdego serwera wirtualnego w wirtualnym środowisku (tak samo jak w przypadku emulatora). Serwery wirtualne nie mają bezpośredniego dostępu do sprzętu dlatego zwykle są uruchamiane z obrazu dysku.

Istnieją dwie techniki wirtualizacji: sprzęt i oprogramowanie. W typowym wirtualnym środowisku oprogramowania maszyny wirtualne wykorzystują to samo jądro i naprawdę potrzebują dzielonych zasobów rdzenia. Tego typu wirtualizacja posiada przeważnie wiele zalet w przypadku serwera internetowego. Głównymi przykładami są Virtuozzo, Xen, HyperVM, Vserver i OpenVZ, który stanowi główne jądro zarówno Virtuozzo, jak również HyperVM. Testy penetracyjne są to stymulowane ataki informatyczne dokonane przez hakera.