By sprawdzić ochronę danego serwera wykonuje się tzw. testy penetracyjne.

Serwer VPS (ang. Virtual Private Server) dzieli fizyczny komputer na fragmenty, a każda część ma na celu imitować oddzielny serwer fizyczny. Prościej mówiąc – jest to technologia pozwalająca na utworzenie wielu wirtualnych maszyn w jednej maszynie w rzeczywistości. Co więcej każdy tego rodzaju hosting jest od siebie zupełnie odizolowany. Tego typu serwery są często używane przez rozbudowane sklepy online czy większe serwisy.

Serwery VPS są swego rodzaju wysoce zaawansowanym wirtualnym systemem, w jakim zastosowanie odpowiedniego oprogramowania umożliwia pełne odwzorowanie serwera dedykowanego (czyli fizycznego) konkretnego laptopa. Główną różnicą w odniesieniu do serwera dedykowanego jest to, że jego zasoby sprzętowe dostępne są dla wielu użytkowników. Makeapp jest wielopoziomowym zadaniem. Przede wszystkim oprogramowanie, na jakim działa hosting powinien być cały czas updatowane, by prawidłowo działało. Ponadto należy monitorować usługi czy odpowiedzi aplikacji na danym hostingu a w razie potrzeby ponaprawiać występujące błędy.

Wyżej wymienione prace są fundamentem dobrej administracji, jednak możemy je rozszerzyć o takie zadania jak: optymalizacja aktualnych konfiguracji i archiwizacja danych. Bardzo ważne jest by nasz hosting był odpowiednio chroniony. By sprawdzić ochronę danego serwera bardzo często stosuje się tzw. testy penetracyjne. To etyczne hakowanie. Zarządca serwera hackuje go w identyczny sposób jak zrobili by to ewentualni hakerzy. W ten sposób weryfikowane są wszelkie istniejące zabezpieczenia mające chronić hosting przed tego rodzaju zagrożeniami.